Kata Mihály az előző idényt ugyan még a másodosztályban, a Merkantil Bank Ligában töltötte, de ott sem tétlenkedett. Kiemelkedő teljesítményt nyújtott és ezt számos statisztika is alátámasztja. Azon középpályások közül, akik legalább a szezon felében a pályán voltak, neki volt az ötödik legjobb passzpontossága és ötödik volt a sikeresen megnyert támadópárharcok arányát tekintve is. A kilencedik leghatékonyabban cselezett, de a védekezésből is kivette részét, 12. helyen végzett a labdaszerzések számában és ő volt a hetedik legsikeresebb a legeffektívebb védekező párharcokban.
Azonban Kata nem csak az NB II-ben volt képes hasonló adatokkal bírni, ugyanis az élvonalban is tartja a szintet. Az egész mezőnyt figyelembe véve, ő próbálkozott a hetedik legtöbb csellel, amelyhez a 13. legjobb arány társul (68 százalék), de a védekező párharcokban is öt százalékos javulás látható. Ugyanakkor Katának a legnagyobb erénye nem a védekezés, hanem a labda magas volumenben és kiemelkedő pontossággal történő előre juttatása. Az OTP Bank Ligában ő rendelkezik a hetedik legtöbb passzkísérlettel a támadó harmadba, 47 átadásából 36 társat talált. Ezen túl ő rendelkezik a tizedik legjobb progresszív passzpontossággal is (84,21 százalék).
Természetesen közel sem ilyen egyszerű az MTK játéka. De ahhoz, hogy Németh és Bognár magasan helyezkedhessenek komoly szükség van Katára, aki folyamatosan segíti a labdakihozatalokat, rendkívül nyomástűrő, így nyugodt szívvel fel lehet rá passzolni bármikor, majd képes a játékot szervezni, pontos oldalváltásokat eszközölni és előre juttatni a labdákat egészen a támadóharmadba. Nem csak passzokkal, labdavezetéssel is képes hozni a métereket az ellenfél kapuja felé. Amelynek közelében kevésbé impozáns mutatókkal rendelkezik, tehát nem lő sokszor, nem kimagasló a kulcspasszokat tekintve sem, bár képes gólokat szerezni és gólpasszokat jegyezni, de ezek nem kapcsolódnak szorosan a feladatköréhez.

Ami viszont igen azok a labda nélküli mozgásai. A legtöbb szituációban tudja, hogyan tud teret nyitni a társainak a labdajáratáshoz, segíti a szélső játékot, de amikor túltöltik a pálya egyes területeit, akkor is remekül ismeri fel, hogyan kell összjátékot kezdeményezni, Némethtel és Bognárral vagy éppen Kovács Mátyással nagyon magas minőségben tud kombinálni akár kis területen is.
Horváth az idei szezonban a 3-5-2-es és a 3-4-3-as hadrendeket variálta, előbbiben Kata jobb oldali nyolcast játszik, a másikban a válogatotthoz hasonlóan a duplaszűrő jobb oldalán bukkan fel. A formációtól függetlenül a szerepköre változatlan, maximum annyi az eltérés, hogy 3-4-3-ban kicsit több a védekező feladata. Igaz az MTK-ban alapvetően sokat kell védekeznie, mivel a csapatánál eddig átlagosan kevesebbet volt a labda (47,1 százalék), mint az ellenfeleknél.
Miután az MTK rendszerében elhelyeztük Katát, érdemes áttérni a válogatottra és felmérni, hol tart most posztriválisaival szemben. Jelen állás szerint első helyen Nagy Ádámmal kell megküzdenie a kezdő csapatba kerülésért, akinek az előző szezonja megfelelő minta az összehasonlításhoz. Nagy és Kata passzmutatói meglehetősen egyformák, körülbelül ugyanannyit passzolnak, közel azonos hatékonysággal, Kata egy hajszállal többet passzol a támadóharmadba és a tizenhatoson belülre, de hatékonysága csak utóbbiban mutatkozik számottevően jobbnak, mivel míg Nagy effektivitása csak 47,5 százalék, addig Katáé 58,3. Ennél komolyabb differencia van a cselezésekben, ugyanis Kata ebben sokkal jobb: 90 percenként 3,67 cselkísérlet a 0,62-vel szemben. Ez amiatt fontos, mert Kata csellel is képes kibújni a nyomás alól vagy áttörni az ellenfél védelmi vonalán. Amiben viszont Nagy jobb az a labdaszerzések száma, ugyanis több, mint duplaannyit (6,6) produkál meccsenként, mint a kék-fehérek kapitánya (3,14).
A nyár slágertranszferei kétségtelenül a hatos, nyolcas játékosok voltak, akik közé profilja alapján Kata is sorolható, noha teljesítményalapon még nincs sok relevanciája az összehasonlításnak, de lévén egy modern, tehetséges középpályásról van szó érdekesség kedvéért összevetettük a Premier League legnagyobb sztárjaival Moisés Caicedóval, Alexis Mac Allisterrel, Declan Rice-szal és Szoboszlai Dominikkel. Utóbbival amiatt is érdekes az összevetés, mert Marco Rossi akár még úgy is dönthet, hogy követi Jürgen Klopp elképzelését és visszavontabban alkalmazza. (Természetesen nem ekvivalens a Premier League-ben és az OTP Bank Ligában hozni ugyanazt a teljesítményt.)
Összességében megállapítható, hogy Kata mind védekezésben, mind támadásban kimondottan hasznos az MTK számára, ez mutatja, hogy mennyire komplex játékos, csak úgy, mint a fent említett már befutott sztárok. Rengeteg olyan adottsága van, ami miatt belőle is topligás játékos lehet és itt első körben nem az angol bajnokságra érdemes asszociálni, hanem például Schäfer András mintájából a Bundesligára. Katában is megvan az a fajta fizikalitás és játékintelligencia, ami Schäfert is jellemzi.
Amint látható az Union Berlin középpályásának a szlovák bajnoki találkozókon sikerült Katát túlszárnyalni számos aspektusában a játéknak, tehát a válogatott újoncának még a hazai bajnokságon belül is van hova fejlődnie, de kétségtelenül nagy jövő áll előtte. Mivel az MTK jelenlegi keretének ő a legpiacképesebb játékosa az sem jelentene túlságosan nagy meglepetést, ha az idény végével valamelyik nívósabb bajnokság felé venné az irányt.
Kiemelt kép: MTK Budapest FC