Labdarúgás
2023. 09. 24.

Az Újpesten megszerzett három pontjával már a tabella élén az MTK

Author avatarAuthor avatar

Az OTP Bank Liga hetedik fordulójában csapott össze az élvonalban 223. alkalommal az Újpest FC és az MTK. Ugyan a forduló rangadóját Miskolcon rendezték, de a fővárosi találkozó patinája miatt inkább a lila-fehérek és kék-fehérek mérkőzését választottuk elemzésünkhöz.

A vendégcsapat vezetőedzője, Horváth Dávid már a mérkőzés kezdete előtt nehéz helyzetbe került, ugyanis kezdő középpályásai közül Khaly Thiam és Horváth Artúr nem voltak bevethetők, így kényszerszülte megoldásokhoz kellett folyamodnia. Ennek értelmében Végh Bence életében először, Varju Benedek pedig e szezonban először kezdett élvonalbeli találkozón. Utóbbi számára idegen szerepkörben, jobb oldali szárnyvédőként, a szélességet tartva, többször magasan helyezkedve kellett helytállnia, míg Végh a profiljának megfelelő szerepkörben bizonyíthatta, hogy felkészült az első osztály kihívásaira.

A felforgatott kezdő tizenegy ellenére az MTK kezdte jobban a meccset, már a találkozó elején hatalmas helyzetbe került Németh Krisztián egy mintaszerű akciót követően.

auto_alt

A fenti játékhelyzet több szempontból is érdekes. Az Újpest aránylag sok játékossal próbálta hibára kényszeríteni az MTK-t, Varju Benedeknél volt a labda, akit Branko Pauljevics támadott, kis területen ment a játék rövid passzokkal.

De, ami a legfontosabb a szituációban, ahogyan az MTK játékosai megpróbálnak segíteni csapattársukon. Miközben Varju a labdával visszafelé mozgott, vele egyidejűleg Kata Mihály ellentétesen előre, ezáltal passzopciót nyújtott Varjunak, hogy a pálya centrumából érkező Véghet megjátszhassa.

auto_alt

Az akció folytatásaként Végh is azonnal nyomás alá került, ugyanis Heinz Mörschel azonnal megérkezett rá, így még jobban túltöltődött a pálya azon része, de az MTK továbbra is ragaszkodott az elvéhez és igyekezett kombinatív játékkal területet nyerni. Ez Németh visszafelé mozgásának köszönhetően sikerült is, mivel a védőjétől elszakadva alternatívát kínált a nyomás alatt lévő Véghnek, aki Mörschellel a hátán is egy remek progresszív passzt osztott ki. Németh pedig kapásból továbbította a labdát Katának, akinek pedig már volt annyi ideje, hogy a volt újpesti Nemanja Antonovnak passzoljon. A szerb balhátvéd pedig néhány tolást követően célba vette a hosszú kapufánál érkező Némethetet, aki ezúttal még hibázott. De ez az akció is megmutatta, ami az egész mérkőzést jellemezte, hogy az MTK képes volt átjátszani a hazaiak presszingjét.

auto_alt

A 37. percben ismételten néhány passzt követően sikerült áttörni az újpesti középpályán. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy Hei Viktor feljebb lépett, akire Tajti Mátyás kilépett, így Kata maradt szabadon, akitől Vincent Onovo túlságosan messze volt, ezáltal mire nyomást tudott volna Katára helyezni, az MTK csapatkapitánya gyorsan lerázta ellenfelét és cipelhette a labdát Banai Dávid kapuja felé.

auto_alt

Kata révén az MTK nem csak passzokkal tudja feltörni az ellenfél védelmi vonalait, hanem progresszív labdavezetésekkel is, mivel a 21 éves válogatott középpályás egy kifejezetten nyomástűrő játékos. A fenti szituációban is tökéletesen érzékelte, hogy honnan érkezik Onovo, így az ellenkező irányba fordulva már át is verte őrzőjét.

Az MTK játéka az első félidőben nem csak a labda sokszor attraktív támadóharmadba juttatása miatt volt sikeres, hanem a védekezésük is kimagasló volt. Több ízben magasan letámadták az Újpestet vagy a középpályán rendezkedtek be egy közepes blokkba, amit az ellenfél képtelen volt áttörni. Nebojsa Vignjevics irányítása alatt jellemző, hogy a lila-fehérek építkezése jóval szervezetlenebb, mint elődje, Milos Kruscsics idején. A védők ezen a mérkőzésen is meddőn passzolgattak, majd egy hosszú indítást választottak. Az MTK hatékonyan vette ki a játékból Onovót és Mörschelt, igyekezett folyamatosan zárni a passzsávokat. Tajti rendszerint visszalépett harmadik belső védőnek, hogy onnan szervezze a játékot, de erre sok esélye nem mutatkozott, mert senki nem tudta a kapunak háttal átvenni vagy visszakészíteni a labdát, így gyakran ő is ívelésre szánta el magát.

auto_alt

Ezeket az íveléseket viszont az első félidőben rendre hatástalanította az MTK védelme. Nem úgy, mint a második játékrészben, ahol az Újpest ily módon kétszer is az MTK mögé tudott kerülni. Kétségtelen, ha a lila-fehéreknek bejönnek a hosszú labdák, akkor hatalmas potenciál rejlik a játékukban, mivel Csoboth Kevin, Kiss Tamás és Peter Ambrose sprintsebessége is messze átlag feletti. Ennek a játéknak a kibontakozására egyébként lett is volna lehetősége a szerb mester legénységének, főleg az első félidőben, mivel volt hely az MTK védelme mögött, de a hazaiak ezt nem tudták kiaknázni.

A szünetet követően, a vezetés birtokában pedig folyamatosan húzódott egyre hátrébb Horváth csapata. A 60. perc után már többnyire a tizenhatos vonalánál húzta meg a védekezését, ami egyfelől leredukálta annak valószínűségét, hogy mögé kerüljön az ellenfél (például Csoboth egy direkt indítását követően), másfelől viszont nem volt szerencsés magára húzni az Újpestet, mert a támadóharmadban a kreativitásnak sokkal több lehetősége van kibontakozni, mint a támadásépítés első vagy második fázisában. A lila-fehér támadók ugyanis képesek egy az egyben is levenni egy-egy MTK játékost, de egymással kooperálva is könnyedén ki tudnak harcolni szögleteket, szabadrúgásokat. Így is tettek. A második félidőben jelentősen megszaporodtak a helyzeteik, elsősorban pontrúgásokat követően, több szituációban is hatalmas szerencséje volt az MTK-nak. A visszahúzódóbb védekezés ellenére támadásban továbbra is veszélyes maradt az MTK, így sikerült újabb gólt szereznie (0–2).

Ha ezen a linken keresztül regisztrálsz az Unibetre, 100%-os befizetési bónuszt és 60 ingyenes pörgetést kapsz ajándékba!

Az első félidő alapján az MTK nyugodtabb lehet a folytatás szempontjából. Az Újpestről ugyanez nem mondható el még a második félidőben látottakat követően sem, ugyanis a játéka meglehetősen limitált. Hiába vannak technikás középpályásai (Tajti, Mörschel, Onovo, Matija Ljujics), nem tudják kombinatív játékkal átjátszani a letámadást, de a kevésbé kezdeményezően játszó csapatok ellen is gondot okoz számukra a labda támadóharmadba juttatása, ráadásul a kontrákkal szemben is nagyon kitettek. Az MTK játéka ezzel szemben kidolgozott, a kék-fehérek stabilabban képesek az ellenfél kapuja elé kerülni, de védekezésben talán érdemes lenne újfent kinyitni azt a kérdést, hogy megéri-e magukra húzni az ellenfelet.

Kiemelt kép: MTK Facebook

Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.

Szerző

Bognár Ákos
Életemet hatéves korom óta áthatja a sport. Általános iskola első osztályában szerettem meg a futballt, minden szünetben lent játszottam a betonos pályán. Ezidőben kezdtem el követni a Premier League-et, és kaptam meg az első FIFA-mat. A sport iránti szenvedélyem azóta csak még jobban elmélyült, ezt pedig igyekszem analitikus szemlélettel megjeleníteni különböző írásaimban, elsősorban a magyar labdarúgással kapcsolatosan.
Ez a weboldal is sütiket használ!X

A kényelmes böngészés érdekében sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. A weboldalon megtekintheted az Adatkezelési tájékoztatónkat és a sütik használatának részletes leírását. A sütikkel kapcsolatos beállításaidat a későbbiekben bármikor módosíthatod a láblécben található Süti kezelési beállítások feliratra kattintva.